Manufacturer of a wide range of products which include black ebony hpl sheet, rose wood hpl sheet, bubinga hpl sheet, burma teak hpl sheet and sapeli hpl sheet.
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 3mm |
| Brand | Allutech |
| Material | HPL |
| Usage/Application | Exterior, Interior |
| Size | 8*4 Feet |
| Color | Black Ebony |
| Model Name/Number | NW214 |
Minimum order quantity: 100 sq ft
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Brand | Alutech |
| Usage/Application | Interior, Exterior |
| Thickness | 3mm |
| Material | HPL |
| Pattern | Rose Wood |
| Shape | Rectangular |
| Dimensions | 8*4 feet |
| Model Name/Number | NW-201 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 sq ft
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 3mm |
| Usage/Application | Interior, Exterior |
| Material | HPL |
| Color | Bubinga |
| Size | 8*4 Feet |
| Brand | Allutech |
| Shape | Rectangular |
| Model Name/Number | NW-211 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 sq ft
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Brand | Alutech |
| Material | HPL |
| Type | HPL Sheets |
| Thickness | 3 mm |
| Color | Brown |
| Usage/Application | Exterior |
| Shape | Rectangle |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 sq ft
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Material | Wooden |
| Size (Sq ft) | 8x4 |
| Usage/Application | Exterior |
| Surface Finish | Matte |
| Color | Brown |
| Brand | Alutech |
| Thickness | 3 mm |
| Model Number | NW-204 |
Minimum order quantity: 100 sq ft
Thickness Available: 4mm, 6mm
Size Available: 10x4 Feet, 6x4 Feet'
High Pressure Laminate (HPL) sheets are engineered for durability, featuring multiple layers compressed under high pressure. Known for their scratch, heat, and moisture resistance, HPL sheets are ideal for surfaces that demand resilience and easy maintenance. With a variety of textures and finishes, they enhance aesthetics while providing a long-lasting, reliable option for residential and commercial spaces.
Ruma (Customer Support)
Alutech Industries
C-3, Upper Ground Floor, Shivaji Park
New Delhi - 110026, Delhi, India