Leading Manufacturer of high pressure laminates, hpl cladding and high pressure laminate from New Delhi.
Get Latest Price
| Grade | Fire Retardant (FR) |
| Thickness | 3 mm |
| Finish | All Varient |
| Brand | Alutech |
| Application | Ceiling, Exterior Cladding, Interior Wall Panel, Partitions, Kitchen Cabinet, Gate |
| Features | Water Resistant, Fire Retardant, Anti-Bacterial, Scratch Resistant |
| Coating Type | PVDF |
Get Latest Price
| Thickness | 6 mm |
| Surface Finish | Stone |
| Application Area | INTERIOR AND EXTERIOR BOTH |
| Width | 1220 mm |
| Edge Profile | Square Edge |
Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Finish | Anti Scratch |
| Grade | Exterior |
| Brand | Alutech |
| Application | Exterior Cladding |
| Features | Scratch Resistant |
| Coating Type | PVDF |
Ruma (Customer Support)
Alutech Industries
C-3, Upper Ground Floor, Shivaji Park
New Delhi - 110026, Delhi, India